Projekty » Eurocentrum
Eurocentrum to zespół trzech budynków biurowych klasy A położony w Warszawie przy Al. Jerozolimskich. Jest to jeden z największych „zielonych budynków” certyfikowanych w systemie LEED w Polsce.
Holistyczne podejście do projektowania oraz międzybranżowa współpraca uzupełniona specjalistycznymi analizami (min. modelowanie energetyczne, analiza rozkłady światła naturalnego) przyczyniły się do powstania budynku o małym śladzie ekologicznym, niskich kosztach eksploatacji oraz wysokim komforcie użytkowania
Projekt może pochwalić się:
- ponad 30% oszczędnością energii w stosunku do analogicznych budynków co wykazano na podstawie dynamicznego modelu zużycia energii (oświetlenie LED, czujki ruchu, projekt elewacji, freecooling…)
- oszczędnością wody na cele sanitarne na poziomie 45% dzięki m.in. wykorzystaniu wody deszczowej do spłukiwania toalet.
- projektem zieleni nie wymagającym stałych systemów nawadniających
- instalacją 22 stacji ładowania samochodów elektrycznych
- ponad 160 miejscami postojowymi dla rowerów wraz z zapleczem prysznicowym i szatniami
Budynek biurowy Eurocentrum zlokalizowany jest w centrum Warszawy na wąskiej działce pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a pasmem torów kolejowych. Program budynku (ponad 68 000 m2 powierzchni najmu) umieszczono w prostej prostopadłościennej bryle rozrzeźbionej miejscami w celu zapewnienia lepszego doświetlenia miejsc pracy. Trzony komunikacyjne w sposób naturalny dzielą budynek na 3 sekcje – B, G, D. Wartością dodaną przestrzeni biurowych jest ciąg przeplatających się atriów pomiędzy trzonami komunikacyjnymi – jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów budynku. Fasady zróżnicowano zależnie od ich położenia względem stron świata – od strony północnej fasada o prostym pasmowym układzie okien, od strony południowej układ żaluzji przeciwsłonecznych stanowiący ważny element architektoniczny, który jednocześnie pełni ważną rolę dla funkcjonowania budynku – ogranicza zyski ciepła od słońca latem, jednocześnie wpuszczając dużą ilość światła w okresie zimowym.
Holistyczne podejście do projektu pozwoliło na wprowadzenie licznych uzupełniających się rozwiązań, które przekładają się bezpośrednio na niższe koszty funkcjonowania oraz wyższy komfort użytkowania budynku. Należą do nich między innymi:
- ponad 30% oszczędnością energii w stosunku do analogicznych budynków co wykazano na podstawie dynamicznego modelu zużycia energii (oświetlenie LED, czujki ruchu, projekt elewacji, freecooling…)
- oszczędność wody na cele sanitarne na poziomie 45% dzięki m.in. wykorzystaniu wody deszczowej do spłukiwania toalet.
- projekt zieleni nie wymagający stałych systemów nawadniających
- instalacją 22 stacji ładowania samochodów elektrycznych
- ponad 160 miejscami postojowymi dla rowerów wraz z zapleczem prysznicowym i szatniowym
Do Sude należało: wdrożenie rozwiązań mających na celu optymalizację zużycia energii elektrycznej, ograniczenie zużycia wody, wdrożenie standardów certyfikacji LEED do specyfikacji materiałowej, oraz opracowanie wytycznych LEED do projektu przetargowego. Sude kierowało i administrowało procesem certyfikacji koordynując międzybranżowo przyjęte rozwiązania oraz przygotowywało dokumenty niezbędne do uzyskania Precertyfikacji na poziomie GOLD oraz aż 63 punktów na kończącym etap projektowy Design Review.