Projekty » Modelowy Kwartał Zabudowy Almere

  • Tagi:
  • Mieszkalne
  • Urbanistyka
Lokalizacja: Almere, Holandia
Typ: Projekt architektoniczny
Inwestor: -
Powierzchnia:  xxxx
Zakres usług SuDe: Projekt architektoniczny, sustainability consulting
Info:  
Kalendarium: 2010 
Modelowy kwartał zabudowy w zaprojektowanej przez nas dzielnicy miejskiej w Almere w Holandii.
Sercem projektu jest wewnętrzny dziedziniec w poziomie którego znajdują się powiązane widokowo wejścia do mieszkań(dostęp z zewnątrz - ważny element kultury holenderskiej) oraz klatek schodowych prowadzących na wyższe piętra. Charakter tej przestrzeni współtworzy rozmieszczenie stref mieszkań, gdzie strefy dzienne poprzez loggie i duże otwory okienne otwierają się na niego, a strefy nocne umieszczone są na zewnątrz.
Kwartał zabudowy stanowi siedem obiektów połączonych wspólnym parkingiem. Budynki reprezentują trzy różne typy typlologi mieszkaniowych:
- bliźniak/willa miejska wraz z przestrzenią do pracy i prywatnym ogrodem
- mieszkania dla młodych par dostępne z parteru
- apartementy dla rodzin
- apartamenty z widokiem na miasto
Powstałe kubatury stanowią opakowanie dla funkcji i same sobą nic nie manifestują. Artykulacja fasad wynika z rozmieszczenia poszczególnych przestrzeni mieszkalnych za powłoką elewacji. Forma okna uzależniona jest od funkcji pomieszczenia: okno do podłogi w głównej sypialni pozwalające obserwować świat za oknem z pozycji leżącej, okno z parapetem na wysokości 50 cm pozwalające na kontakt wzrokowy z podwórkiem podczas siedzenia w przestrzeniach dziennych, oraz okno na wysokości blatu biurka w pokojach dzieci i gabinetach do pracy. Efektem tego podejścia jest abstrakcyjna kompozycja fasady gdzie zróżnicowanie wielkości i proporcji otworów różnicuje fasady zewnętrzne (mniejsze otwarcia, mała głębokość nisz) od wewnętrznych (duże otwarcia, głębokie loggie).
Otwarte przestrzenie prywatne przybierają w zależności od mieszkania różne formy. W mieszkaniach dostępnych z parteru jest nią ganek zwany w holenderskiej tradycji „stoep”(wyróżniony zmianą faktury posadzki), służący jako wyeksponowane przedłużenie przestrzeni życiowej, miejsce picia kawy, czytania gazet, konfrontacji z zewnętrzem. W willach miejskich jest nią prywatny ogród, a w mieszkaniach na wyższych kondygnacjach loggia lub balkon.